Europiano meeting Kalisz

• Ve dnech 26. a 27.10. 2018  jsme se zúčastnili Europiano Delegates Meetingu. Za Český klavírnický svaz  Ivan  Vaculík, Ing, Tadeáš Doskočil a Ing. Václav Hornych.   Místem konání bylo město Kalisz v Polsku, které je zároveň historickým, správním i kulturním střediskem v jihovýchodní části Velkopolského vojvodství. Oficiálně bylo setkání zahájeno setkáním účastníků s primátorem města ve slavnostním sálu radnice. Město Kalisz má dnes  více jak 100 000 obyvatel a je významnou oblastí z pohledu klavírnické profese, neboť se přímo ve městě ještě nedávno vyráběly pianina i klavíry Calisia. V  současnosti se zde nachází  více poměrně velkých renovačních dílen, či spíše provozů. V rámci programu setkání  jsme navštívili několik z nich, například největší  renovační dílny SAP,  novou výrobní halu p. Fixe,  menší renovační dílnu Piano renovation Professional.   Také jsme navštívili Průmyslové muzeum v okrajové části Kalisze , kde je sbírka pianin a klavírů převážně polských výrobců.

• Navštívili jsme také školu Arnolda Fibigera – jednu z mála škol v Evropě, kde se dodnes učí stavba a opravy pianina klavírů ( škola byla založena v roce 1954 , Arnold Fibiger  vyráběl klavíry a pianina pod svým jménem a později , byla v původních prostorách továrny výroba pianin Calisia) Protože byl účastníkem setkání Ing.Hornych, využili jsme příležitosti  a věříme, že dojde k navázání  styků mezi oběma školami – HK a Kalisz.  Jelikož byla možnost osobního setkání i s představiteli SPSF ( polský klavírnický svaz)  , máme teď v úmyslu uskutečnit  návštěvu studentů AFS a  členů SPSF v Hradci Králové ve škole HNN a také exkurzi u Petrofu, případně když to půjde, také i u Bechsteinu.

• V pátek večer byl koncert na nátroj postavený dle nákresů Leonarda da Vinchi,

VIOLA ORGANISTA, spolu se smyčcovým doprovodem. Koncert byl famózní, a po koncertě jsme byli pozvání na jeviště k prohlídce a prozkoumání nástroje.  Což pokračovalo dál na společné večeři.

• Hlavním bodem setkání byla schůze delegátů národních klavírnických svazů .  Hlavními body byly
    • a/ budoucnost Europiana a upřesnění organizace schůzí ,kongresů a toky informací
    • b/ konání příštího kongresu ( výběr mezi Warszawa, nebo Ludwigsburg )
  • Rozhodnuto takto:
    • V každém roce bude možnost dvou setkání, na jaře a na podzim. Na jaře vždy v době konání Frankfurtského veletrhu, na podzim v některé hostitelské zemi. ( 2019 podzim Španělsko )
    • Pokud to bude rok konání kongresu, pak  bude součástí kongresu zároveň i schůze delegátů.
    • Příští kongres Europiana bude ve Waršavě ( 2021 ), v Ludwigsburgu  ( 2024 )